Çiçek Virüsleri Arasında Maymun Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Yeni Hastalık Tehlikesi

24 Mayıs 2022 - Koronavirüsü 2 yıl boyunca duyduktan sonra, şimdi Amerikalıların radarlarında başka bir bulaşıcı hastalık var: maymun çiçeği.
CDC'ye göre, şu anda ABD'de bir onaylanmış vaka ve dört şüpheli maymun çiçeği virüsü vakası var - çiçek hastalığı ile yakından ilişkili nadir bir hastalık .
Virüsün iki türü var: biri Orta Afrika'dan, diğeri ise Batı Afrika'dan daha az şiddetli. Batı Afrika'dan gelen suş, son zamanlardaki maymun çiçeği vakalarının arkasındaydı. ABD'de teyit edilen vaka, Massachusetts'te yakın zamanda Kanada'ya seyahat eden bir erkek.

Biri Florida'da, biri New York'ta ve ikisi Utah'ta olmak üzere dört şüpheli vakanın tümü erkeklerde tespit edildi. Maymun çiçeği ve çiçek hastalığı içeren virüs ailesi olan ortopoks için pozitif test ettiler .
CDC'nin Yüksek Sonuç Patojenleri ve Patoloji Bölümü müdür yardımcısı Jennifer McQuiston, DVM'ye göre, şüpheli vakaları olan kişiler de yakın zamanda uluslararası seyahat etmişti, ancak gizlilik endişeleri nedeniyle belirli yerler ifşa edilmiyor.
Yerel sağlık yetkililerinin Pazartesi günü bildirdiğine göre, Seattle'da maymun çiçeği vakalarının görüldüğü bir ülkeden yakın zamanda dönen bir erkekte de olası bir virüs vakası var.


Dünya Sağlık Örgütü'ne göre , şu anda bir düzine ülkede 90'dan fazla onaylanmış vaka ve yaklaşık 28 şüpheli maymun çiçeği vakası var .
Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık gibi dünyanın virüsün nadiren görüldüğü bölgelerde ve ayrıca Avrupa'daki diğer ülkelerde vakalar ortaya çıktığı için bu salgın olağandışıdır.
ABD'de CDC, önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha fazla maymun çiçeği vakasının keşfedileceğinden şüpheleniyor.

Maymun çiçeği bir endişe kaynağı olsa da, Başkan Joe Biden'e göre yayılmasını durdurmak için karantinaya muhtemelen gerek yok .
Yakın tarihli bir basın toplantısında, " Sadece COVID-19 ile var olan türden bir endişe düzeyine yükseldiğini düşünmüyorum ve çiçek hastalığı aşısı bunun için çalışıyor" dedi.

Maymun Çiçeği Neden Şimdi Yayılıyor?

New York eyaletindeki Mount Sinai South Nassau hastanesinde Tıp Bölümü başkanı MD Aaron Glatt, mevcut küresel salgının arkasındaki nedenlerin bilinmediğini veya en azından erişilebilir hale getirilmediğini söylüyor.
Ancak bazı maymun çiçeği soruları cevapsız kalsa da, virüs pek yeni sayılmaz.
Maymun çiçeği, virüsün keşfinden bu yana çoğu vakanın bulunduğu Batı ve Orta Afrika'da endemiktir. McQuiston yakın zamanda düzenlediği bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, son 5 yılda Nijerya'da birçok maymun çiçeği vakasının ortaya çıktığını ve bunun dünyanın çeşitli yerlerinde ülkeden yeni dönen en az dokuz kişide enfeksiyona yol açtığını söyledi.

2021'de Nijerya'ya seyahat eden iki kişi de dahil olmak üzere ABD'de daha önce insan maymun çiçeği vakaları keşfedilmişti.
2003 yılında ABD'de de kırk yedi doğrulanmış ve muhtemel vaka bulundu . CDC'ye göre bunlar Gana'dan ithal edilen hayvanlarla yakından bağlantılıydı .

Ancak, Batı Afrika'yı veya virüsün sıklıkla bulunduğu diğer ülkeleri ziyaret etmemiş kişilerde son zamanlarda küresel maymun çiçeği vakaları bulundu. Enfekte kişiler, Nisan ayı sonlarında ve Mayıs ayı başlarında vakaların bildirildiği Kanada ve Avrupa ülkelerine seyahat etmişti.

Maymun Çiçeği'nin Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği'nin Belirtileri Nelerdir?

Maymun çiçeği belirtileri benzerdir ancak çiçek hastalığı virüsünün belirtilerinden daha az şiddetlidir. Normalde virüse maruz kaldıktan bir veya iki hafta sonra ortaya çıkarlar, ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir.
Maymun çiçeği normalde ateş , titreme, baş ağrısı ve ağrıyan kaslar gibi grip benzeri semptomlarla başlar .
Çiçek hastalığı ve suçiçeğinden farklı olarak şişmiş lenf düğümleri de yaygındır. (Kayıt edilmeye değer: Benzer kulağa sahip isimler ve açıklamalara rağmen, suçiçeği varicella-zoster virüsünden kaynaklanır, yani maymun çiçeği virüsü ile ilgili değildir.)
Bu belirtilerden 1 ila 3 gün sonra genellikle yüzünüzde bir kızarıklık oluşur ve daha sonra vücudunuzun geri kalanına yayılabilir.
Daha sonra, en dikkat çekici semptomlar gelişebilir: vücudun farklı bölgelerindeki düz, dairesel lezyonlar , sonunda berrak bir sıvı ile dolu şişliklere dönüşür.
Bu çarpmalar, düşmeden önce sonunda huysuz hale gelir.
İyileşme , spesifik bir tedavi olmaksızın bile genellikle 2 ila 4 hafta sürer.


Maymun Çiçeği Nasıl Yayılır?

Maymun çiçeği, büyük ölçüde , virüsün bir sonucu olarak lezyonları olan kişilerle yakın, ten tene temas yoluyla bulaşır.
Ağzında lezyonları olan enfekte bir kişinin yanında uzun süre kalıyorsanız, virüsü solunum damlacıkları yoluyla da yakalayabilirsiniz.
McQuiston, "Burada bahsettiğimiz şey yakın temas - bakkalda birinin yanından geçiyorsanız maymun çiçeği riski altında olacakları bir durum değil" diyor.

CDC, virüsün yayılmasını önlemek için, virüsü taşıyan kişileri karantinaya almanın ve yakın temaslarını takip etmenin en iyisi olduğunu söylüyor.
Bazı sağlık uzmanları ayrıca, virüs bulaşmış bir kişinin yakın temaslarını aşılamak anlamına gelen maymun çiçeği yayılmasını engellemek için bir "halka aşılama" stratejisi önermektedir.

Maymun Çiçeği için Aşılar Var mı?

Maymun Çiçeği için Aşılar Var mı?

CDC'ye göre çiçek hastalığı aşısı maymun çiçeği virüsüne karşı en az %85 etkilidir.
ABD'nin şu anda çiçek hastalığını önlemeye yönelik bir antiviral ve iki FDA onaylı aşısı var.
Jynneos adlı daha yeni bir aşı olan One, maymun çiçeğine karşı savaşmak için de onaylandı. 18 yaşında veya daha büyük olanlar, çiçek hastalığı veya maymun hastalığı için yüksek risk olarak kabul edilirlerse iki doz aşı alabilirler.
McQuiston, ABD'nin yaklaşık 1.000 Jynneos aşı dozuna sahip olduğunu ve Ulusal Stoktan bazı "erken hastaların bazılarının yüksek riskli temasları" için daha fazlasını talep ettiğini söylüyor.
ABD'de ayrıca 100 milyon dozdan fazla ACAM2000 adı verilen eski bir çiçek aşısı var. Ancak sağlık görevlileri, ciddi yan etkileri olabileceğinden halka vermekte tereddüt ediyor.

CDC'nin HIV/ AIDS Önleme Bölümünde bir tıbbi epidemiyolog olan John Brooks, MD'ye göre, bu yan etkiler bağışıklığı baskılanmış veya egzaması olan kişiler için özellikle tehlikeli olabilir .
Glatt, şu anda çiçek aşılarının çoğunlukla maymun hastalığına maruz kalmış veya "aşı almak için önemli bir nedeni olan" kişilere gideceğini söylüyor.
“Bunu zamanın bu noktasında genel nüfusa vermezsiniz.”

Maymun Çiçeği Vakaları Nasıl Teyit Edilir?

Test iki aşamada yapılır.
İlk olarak, ortopoks için test edilmek üzere hasta test örnekleri devlet laboratuvarlarına gönderilir.
Testler pozitif çıkarsa, numuneler maymun çiçeği testi için CDC'ye gönderilir.

Maymun Çiçeği Hastalığı Tedavisi İçin Özel Bir Doktor Bulmam Gerekir mi?

Maymun çiçeği kaptığınızdan şüpheleniyorsanız, yerel doktorunuzun ofisini ziyaret edebilirsiniz.
Brooks, "Bu, ön saflardaki sağlayıcılardan dikkatli olmalarını istediğimiz bir hastalıktır, çünkü genel bir doktorun ofisinde rutin standart önlemler kullanılarak tedavi edilebilir veya teşhis edilebilir" diyor.
Sağlık çalışanları için maymun çiçeğine karşı korumanın eldiven, N95 solunum cihazı, yüz maskesi ve muhtemelen koruyucu önlük takmayı içerdiğini söylüyor.

Maymun Çiçeği Virüsüne Karşı En Hassas Kim?

Maymun Çiçeği Virüsüne Karşı En Hassas Kim?

Virüse yakından maruz kaldıktan sonra herkes enfekte olabilir ve maymun çiçeği yayabilir.
Bununla birlikte, dünyadaki en son vakalar , gey ve biseksüel toplulukların yanı sıra diğer erkeklerle seks yapan diğer erkeklerde tespit edilmiştir.
Maymun çiçeği bir STD olarak sınıflandırılmasa da, Brooks'a göre virüs "cinsel ve yakın temas sırasında ve ayrıca ortak yatak ve giysilerdeki kişisel temasla" yayılabilir.
Maymun çiçeği ayrıca, özellikle genital ve anüs bölgelerinde virüs yaraları olduğunda, belirli cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karıştırılabilir, diyor.

Brooks, "Hastalık hakkında söylemek istediğim bir şey, hastalığın nasıl ortaya çıktığıdır, bu lezyonlar ve döküntüler beklediğimizden biraz daha atipik olmuştur" diyor.
"Bir vakada, bir doktor, kişinin ilk başta çok şiddetli uçukları olduğunu düşündü ."
Açıklanamayan bir kızarıklık fark eden herkes , maymun çiçeği enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol etmek için hemen doktoruna ulaşmalıdır, diyor.

Maymun çiçeği Virüsü Ne Kadar Tehlikeli?

Maymun çiçeği Virüsü Ne Kadar Tehlikeli?

ABD ve Avrupa'daki mevcut maymun çiçeği salgını hafif semptomlarla sonuçlandı.
Ancak virüs, özellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve ayrıca egzama gibi belirli cilt rahatsızlıklarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Vücudun belirli bölgelerinde gelişen lezyonlar özellikle zararlı olabilir. McQuiston'a göre gözdeki lezyonlar görüşünüzü bozabilir.
Ve virüs lenf düğümlerinizin şişmesine neden olursa, nefes almanız zor olabilir.
Brooks, "Neyse ki, ciddi hastalık için daha yüksek risk altında olabileceğini düşündüğümüz veya halihazırda ciddi hastalığı olan kişilerde kullanılabilecek tedavi için uygun antivirallerimiz var" diyor.

Maymun çiçeği'un COVID-19'dan Farkı Nedir?

CDC'ye göre virüsler iki ana şekilde farklılık gösterir.
COVID-19 , çoğunlukla enfekte kişiler konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında salınan sıvı damlacıklar yoluyla oldukça bulaşıcıdır .
Maymun çiçeği ise enfeksiyon nedeniyle ağız ve boğazlarında lezyonu olan kişilerin vücut sıvıları , virüs yaraları ve solunum damlacıkları yoluyla büyük oranda yayılır .
İkincisi, COVID-19 virüsü üst solunum yollarını etkileyerek boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlara yol açarken, maymun çiçeğinin grip benzeri semptomlarına kıyasla.
McQuiston, "COVID-19'un başlarında çok fazla bilgiye sahip değildik ve daha fazlasını öğrendikçe işler değişti" diyor. "Onlarca yıldır üzerinde çalıştığımız maymun çiçeği hakkında çok şey biliyoruz ve solunum yoluyla yayılma baskın endişe değil."

Evcil Hayvanlar Maymun çiçeği Olabilir mi?

Maymun çiçeğinin zoonotik bir virüs olduğu, yani hayvanlardan geldiği göz önüne alındığında, "yayılma olayı" olarak adlandırılan olayla insanlara ve diğer türlere sıçrayabilir.
Ancak McQuiston, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların enfeksiyon açısından yüksek risk altında olmadığını söylüyor.
"2003'teki maymun çiçeği salgını sırasında, birçok farklı hayvan türü üzerinde kapsamlı testler yaptık ve bu salgın sırasında evcil hayvanlara yayıldığını görmedik" diyor.
"Ama bence bu, dikkatle izlemeye devam edeceğimiz bir alan."

Maymun çiçeği'ne Karşı Savaşmak için Çiçek Aşısı Olursam, Koruma Zamanla Azalır mı?

Birçok yaşlı yetişkin muhtemelen çiçek hastalığına karşı aşılanmıştır. Glatt, muhtemelen bir miktar fayda olsa da, koruma muhtemelen zamanla azalır, diyor.
"Bu insanlar bile, eğer maruz kalırlarsa, muhtemelen ikinci bir çiçek aşısı dozuna ihtiyaç duyacaklardır."

Maymun çiçeği Bir Sonraki Pandemi Olabilir mi?

Glatt, bir maymun çiçeği salgını olasılığının son derece düşük olduğunu söylüyor.
“Bulaşma yolları COVID-19'dan farklı” diyor. "Gerçekten uzun süreli, yakın temasa ihtiyacınız var ve bu insandan insana pek yaygın değil. COVID-19 insandan insana son derece iyi yayılıyor.”

Dua - Beni Affet Rabbim

Dua - Beni Affet Rabbim

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Şımarık Davranan Çocuklar İçin Nasıl Yaklaşım Sergilenmelidir

Şımarık Davranan Çocuklar İçin Nasıl Yaklaşım Sergilenmelidir

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Bebeğiniz Gece Uyanıp Ağlıyorsa Neler Yapabilirsiniz

Bebeğiniz Gece Uyanıp Ağlıyorsa Neler Yapabilirsiniz

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Bebek Sağlığı Hakkında Öneriler

Bebek Sağlığı Hakkında Öneriler

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Vüzdumuza Zarar Verebilen Maddeler

Vüzdumuza Zarar Verebilen Maddeler

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Atmosferin Katmanları Ve Özellikleri

Atmosferin Katmanları Ve Özellikleri

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Tarihteki En Büyük Savaşlardan 10 Tanesi

Tarihteki En Büyük Savaşlardan 10 Tanesi

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Bebeğinize Evde Mama Nasıl Yapılır?

Bebeğinize Evde Mama Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Maden Suyu Hakkında Bildinmesi Gerekenler

Maden Suyu Hakkında Bildinmesi Gerekenler

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Tarihteki En İyi İsekai Animelerden 10 Tanesini Hakkında Analiz

Tarihteki En İyi İsekai Animelerden 10 Tanesini Hakkında Analiz

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Üzülmenin İnsan Psikolojsi Üzerinde Etkileri

Üzülmenin İnsan Psikolojsi Üzerinde Etkileri

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Gelişen Dünyada Yapay Zekanın Tehlikeleri Ve Faydaları

Gelişen Dünyada Yapay Zekanın Tehlikeleri Ve Faydaları

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Asp Ve Asp.net Programlama Dilinin Geçmişten Günümüze Tarihi

Asp Ve Asp.net Programlama Dilinin Geçmişten Günümüze Tarihi

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Php'nin Geçmişten Günümüze Tarihi

Php'nin Geçmişten Günümüze Tarihi

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.

Google Analytics'te Boyutlar Nelerdir?

Google Analytics'te Boyutlar Nelerdir?

Uzmanlar, maymun çiçeği ve yeniden dirilişi, diğer 'çiçek' virüslerinden nasıl farklı olduğu ve ileride neler olabileceği hakkında konuşuyor.