Üye Girişi Moderatörler Forum Kuralları Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Syfam Yap Günün Konuları
Birşeyler  Ara :) :  
Tarihe Göre :
Anasayfa Referanslarım Online Üyeler Galeri Anketler Forumlar Tüm Forum Mesajları Reklam Facebook Sayfamız Bize Ulaşın
Turkekip.com Forumları
Turkekip.Com Genel Paylaşım > Turkekip Arşiv

CMS hakkında bi kaç sorum var?

Turkekip Arşiv

Turkekip.com eski forum konularının bulundugu arşiv formudur..

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 4 » Sonuncu »
YAZAN MESAJ
CiKoLaTa`KiZ
Kayitli Kullanicilar
137 Mesajı Var
1370 Puanı Var
08 Ağustos 2008 Cuma 14:44:02
CMS hakkında bi kaç sorum var?

ben cms sistemlerinden joomla yada phpfusion kullanmayı düşünüyorum.
joomla nın kötü bi yönü var veritabanı bu genelde cok sorun oluyor
mesela cok fazla icinde veri oldugu zaman yüklenirken yawaşlamar bazen hiç acılmıyor veritabanı sanırım pek iyi sayılamaz.
ama modül bileşen yönünden oldukca güsel kullanışlı..

birde php fusion var oda kullanışlı ama joomla gibi modül bileşeni fazla yok ama sanırım veritabanı joomla'nın kisinden daha iyi..

bu ikisinin arasında kararsız kaldım birini kullanmak istiyorum. sizce bunlardan hangisini kullanmalıyım ?
bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
YAZAN MESAJ
alpeki99
Kayitli Kullanicilar
53 Mesajı Var
530 Puanı Var

Hayırlı günler dilerim.

Zannediyorum yanılgı içerisindesiniz. Çünkü joomla'nın kullandığı veritabanı MySQL'in güvenirliği ve hızı üzerine methiyeler dünyaca dizilmiş durumda. Ben hem şahsi sitelerimde hemde başkalarının benden istediği sitelerde hep Joomla'yı tercih ettim ve bugüne kadar da 1 kere dahi bir problem yaşamadım ( Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir kullanıyorum ).

Php Fusion'u da denedim. Joomla'ya göre temel özellikleri daha fazla ( forum, resim galerisi vs. hazır geliyor ) olmasına rağmen Joomla'daki modül, bileşen, plugin vb. zenginlik yok. Ayrıca dikketimi çeken bir başka unsur bir şeyler yapmak istediğinizde "Kodlarda şurayı şununla değiştir" gibi ifadelere rastlamıştım. Halbuki Joomla'da kodlara müdahele olayı neredeyse sıfırdır.

Eğer sağlam destek, estetik görünüm, eklenti genişliği istiyorsanız Joomla'nın 1.5.5 sürümünden şaşmayın derim. Eğer Joomla ile bir sorunu olan varsa muhtemelen sunucudaki ayarlardan kaynaklanıyordur yada kullanıcı hatası söz konusudur.
YAZAN MESAJ
CiKoLaTa`KiZ
Kayitli Kullanicilar
137 Mesajı Var
1370 Puanı Var

şöyle anlatayım ben joomla yı nasıl desem ki mesela 2 4 senelik bir veri var ve hergün yeni yeni içerek ekleniyor.
forum fireboard bile yani hepsine baktım siteler cok yawaş calışıyor illa senesi dolması gerekmiyor ama gerçekten joomla siteleri gezdim baktım bazen sayfalar cok geç acılmasından dolayı sayfalar acılmıyor hata veriyor..

şurdaki yazıyı okuyunca biraz joomla dan sogudum acık söylemek gerekirse..

<
horozun söledikleri arasında joomla dikkatimi çekti enim fikrimce kesinlikle joomla 4 puanı haketmiyor ancak 3 alabilir.
kodlama yapısı profesyonel gözükmesine karşın karışık ve hassas...

Bu çok önemli değil ama son kullanıcyı ilgilendiren bir konu var.

Joomla sistemlerin veri taanı yapısı oldukça kötü ve iraz yüklenildiği takdirde yavaş yavaş veri taanı sorunlar çıkarmaya başlayabiliyor.
sayfalar yavaşlıyor bazen hiç cevap vermiyor.

ch: bunu da ayrıca belirtmek istedim... >
YAZAN MESAJ
artistbaron
Kayitli Kullanicilar
18 Mesajı Var
180 Puanı Var

phpfusion yerine Nuke kullan sen :)
YAZAN MESAJ
alpeki99
Kayitli Kullanicilar
53 Mesajı Var
530 Puanı Var

Sitenin yavaşlığını etkileyen pek çok unsur vardır. Mesela eğer SEO özelliğini aktif ederseniz Google vb. de daha iyi bulunursunuz ancak bu defa hız kısmen düşecektir. Bir diğer mesele sunucu lokasyonunun nerede olduğu? Amerika ve Türkiye arasında çok ciddi fark var. Her iki lokasyonuda denedim Türkiye doğal olarak daha hızlı açılıyor. Bir başka şey sunucu makinenin özellikleri. Eğer hosting firması özelliği düşük makineler kullanıyorsa ciddi fark eder. Diğer önemli husus ise o makinede kaç site paylaştırılıyor? Mesela ( nasıl oluyor anlamış değilim ) benim sitemin olduğu makinede 1555 adet site var gözüküyor. Diğer bir firmadaki makinede ise 435 site var gözüküyor.

PhpFusion TR destek sitesinde bir haber okudum az önce. Uzun süredir 7 sürümü bekleniyordu PHP Fusion'un ( P.tesi çıkacakmış galiba ) vatandaşın birisi sitesini 6'dan 7'ye geçirecek yazdıkları şunlar :

"v7 çıktı iyi güzel okadar cok oynadımki kodlarla neyin nerde oldugunu bile bilmiyorum...cozum olarak sizce ne yapmalıyız onlar giderse bazı moduller kodlarla oynayarak calısıyor bayaa bir zaman istiycek.. "

Yani 6 tabanlı sitesi varmış ve kodlarında oynaya oynaya neredeyse kendi CMS sini yazmış   :|D Şimdi yeni versiyona geçişte çok sıkıntı olacak. Elbette tüm ciddi versiyon değişikliklerinde sıkıntılar olabilir ancak bu şekilde olmamalı. Gerçi PHP Fusion'un 7 sürümü ile 6'nın tüm problemlerinin halledildiği söyleniyor ancak çok da güvenmemek lazım. Sonuçta PHP Fusion'un ana kodlayıcısı ciddi derecede hasta ve PHP Fusion'un kod takımı Joomla takımı kadar kalabalık değil zannediyorum.

Joomla 1.0.15 sürümünden 1.5 sürümüne atlarken tek sorun eski sürümün eklentilerinin yeni sürümle çalışmayacağı endiesi vardı ancak Joomla 1.5 zaten eski eklentileri destekliyor vaziyette. Ayarlardan eski sürüm uyumluyu seçince problemsiz devam edebiliyordunuz. Şimdi ise 1.5 uyumlu o kadar çok eklenti çıktıki eski sürüm uyumuna bile gerek yok.

Kodların karışık olmasının önemi yok zaten gerekli yerlerde açıklama satırları var. Ayrıca önemli olan nesle tabanlı kod yapısı olması ki bu Joomla'da zaten mevcut.

7 sürümünü değerlendirmek lazım elbette ama bence sizin asıl düşünmeniz gereken şu olmalıydı: " Joomla ya da Drupal ? hangisini seçeyim?"

Not : Unutmayınki her yıl yapılan "Yılın CMS si" ödülünü Joomla ve Drupal alıyorlar.

Son Not : Joomla ile yapılmış ve içinde binlerce içerik + onbinlerce üye olan pek çok ünlü site problemsiz bir şekilde yayında.
YAZAN MESAJ
CiKoLaTa`KiZ
Kayitli Kullanicilar
137 Mesajı Var
1370 Puanı Var

Drupal ı duymuştum ama türkçe kaynak sıkıntısı var onda şuanda joomla gibi yaygın değil oda artık ileride türkçe kaynak sıkıntısıda giderilir sanırım.
peki son birşey sormak istiyorum mesela joomla veya phpfusion herhangi birinden birine geciş yapmak isteyince veritabanındaki üyeler vs onları aktarma imkanımız yok sanırım dimi ? yani diyelim ki ben simdi phpfusion kullanıcam ve daha sonrada ondan memnun kalmazsan joomlaya geciş yapıcam ama üyeleride yeni sisteme taşımak isterim ?
buna nasıl bir cözüm bulabiliriz peki ?
YAZAN MESAJ
pirveli
Site Yöneticisi
310 Mesajı Var
3100 Puanı Var

Eğer illa hazır portal kullanacağım diyorsan daha esnek bir yapıya sahip nuke'yi kullanmanı tavsiye ederim.Eklenti konusunda ise nuke'nin üzerine yoktur.Bol modül veya blok bulabilirsin.Joomla nuke kadar zengin bilşene sahip değildir.
Bir de nukeyi az çok kurcalayıp kendine göre bazı değişiklikler yapabilirsin ama joomlada yapamazsın.
Ayrıca nukenin çalışma mantığını az çok öğrenirsen Hakikat Kardeşin cd'de kodladığı portal scriptini daha iyi anlarsın...
YAZAN MESAJ
CiKoLaTa`KiZ
Kayitli Kullanicilar
137 Mesajı Var
1370 Puanı Var

php nuke tercih etmiyorum malesef   title=":|)" alt=":|)"> , phpfusion ile joomla yı şimdilik düşünüyorum..
YAZAN MESAJ
alpeki99
Kayitli Kullanicilar
53 Mesajı Var
530 Puanı Var

Nuke hiç kullanmadım ancak şunu kabul etmek gerekir ki ilk çıkan CMS sistemi olarak en öncü olanlardan birisidir. Yalnız bir dönemin en popüler sistemi olduğu için en çok hack edilen sistem olduğunu biliyorum. Ayrıca estetik açıdan ( Tema ) Joomla'nın en az bir kaç adım ileride olmasıda dikkate alınmalı diye düşünüyorum. Fakat Joomla ve Drupal sistemleri kullananların yaptığı yorumlara göre Drupal çekirdeği Joomla'ya göre daha yetenekli .Bende Joomla'da yapmak istediğim ama yapamadığım şeylerin Drupal ile neredeyse standart geldiğine şahidim.

Her iki veritabanı arasında geçiş için ara çözümler uygulanabilir. Mesela Joomla PhpBB, SMF ve vBulletin gibi forumlarla entegre çalışabiliyor. Yani CMS olarak Joomla kullanırken forum olarak SMF kullanabilirsiniz. Dolayısıyla eğer PhpFusion'da bu forumlarla entegre çalışabiliyorsa Joomla'dan vazgeçip PhpFusion'a geçersiniz kullanıcı bilgileride zaten forumunuzda olacağından arada köprü kurup entegre edebilirsiniz. Ancak ciddi bir şekilde araştırmak lazım bu tip şeyleri.
YAZAN MESAJ
CiKoLaTa`KiZ
Kayitli Kullanicilar
137 Mesajı Var
1370 Puanı Var

PHP Fusion da forum icinde geliyor ayriyeten forum entegresi cok zor olabilir.
tabi önemli olan şunu merak ediyorum araştırmaya devam edicem elbette halen ama..
Fusion daki verileri joomla ya aktara biliniyorsa aktarılırsa ikisinide tercih edebilirim.
Fusion daha Kolay sanırım joomla ya göre joomla nın admin panelide baya karışık her ikisinide kurup
inceledim fusion daha kolay geldi bana yönetimi olsun gerekli kullanımı falan..
ama birde şöyle bir şans olursa imkan cok iyi olur Fusion daki bilgileri veya sadece Üyeleri Joomla ya ileride aktarım yapabilme imkanımız olsaydı..Fusion da başka forum kullanılmıyor kendi forumu var onu kullanmak zorundayız cünkü
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 4 » Sonuncu »

Üy Girişi Moderatörler Forum Kuralları Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Syfam Yap Günün Konuları